Kazimierz Trybulski o średniowieczu

monodramy

Biskup Heidenryk w Toruniu

  z.png     

 

Frekwencja na monodramie :"Ostatni list biskupa Heidenryka ..." w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu była dla nas kompletnym zaskoczeniem. Pogoda była w tym dniu tak fatalna, że "psa by na dwór nie wygonił", a co dopiero człowieka, który niedawno z pracy lub ze szkoły wrócił i  któremu się solidny wypoczynek w domowych pieleszach należy. Serca nasze rosły, gdy tych zmoczonych deszczem ludzi, wchodzących ... a właściwie to wpadających do wielkiej sieni Muzeum witaliśmy.

Wnioskując z natężenia oklasków i z pochwał przekazanych osobiście przez niektórych widzów, występ Janusza Kamińskiego bardzo się wszystkim podobał. Sprzedałem nawet kilka egzemplarzy "Wzgórza nad jeziorem", które biorę z sobą na każdy występ Janusza, bo przecież treść monodramu jest bardzo mocno związana z treścią wspomnianej powieści.

W imieniu Pana Janusza Kamińskiego i swoim własnym, bardzo dziękuję księdzu Dyrektorowi Muzeum Diecezjalnego w Toruniu, pracownikom Muzeum oraz wszystkim uczestnikom spotkania, którzy mimo tak fatalnej pogody pozytywnie odpowiedzieli na nasze zaproszenie.

 

A oto jaki tekst wraz ze zdjęciami umieściło Muzeum Diecezjalne w Toruniu na swoim profilu na facebooku:

„Ostatni list biskupa Heidenryka do Wielkiego Mistrza Anno von Sangerhausen” – 20.10.2016 r.

Monodram napisany i wyreżyserowany przez Kazimierza Trybulskiego, autora wielu książek historycznych, spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem w Muzeum Diecezjalnym w Toruniu. W rolę Heidenryka, pierwszego biskupa diecezji chełmińskiej, wcielił się Janusz Kamiński, ociemniały od 32 lat z powodu nieuleczalnej choroby oczu, który pomimo to pozostaje aktywny, jako artysta, aktor i recytator. 
Gotyckie mury Muzeum Diecezjalnego skrywające arcydzieła sztuki sakralnej, w tym średniowieczne rzeźby i obrazy, stały się oprawą, niemalże doskonałą dla przedstawionego spektaklu. Janusz Kamiński, występujący m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, swą grą aktorską wprowadził publiczność w niezwykły nastrój, pełen zadumy i refleksji nad zaczątkami chrześcijaństwa na ziemi chełmińskiej. Występ, w swej estetyce surowy i minimalistyczny, wywołał ogromne wrażenie, cofając nas w czasie do roku 1263 r., w którym to biskup Heidenryk dokonał swego żywota. Z pewnością wielu z nas jeszcze długo będzie pamiętało jego rozpaczliwe wołanie o miłosierdziu, odbijające się echem od kamiennych murów dawnej kamienicy mieszczańskiej… .

 

Zdjęcia wykonała Karolina Sobczyk.

  

DSC_8814.JPG

 

DSC_8836.JPG

 

DSC_8864.JPG

 

mjg.png

 

DSC_8860.JPG

 

DSC_8870.JPG

 

DSC_8873.JPG

 

DSC_8883.JPG

 

DSC_8887.JPG

 

DSC_8886.JPG

 

jmgj.png

 

Artykuł na portalu grudziadz.naszemiasto.pl po występie w Toruniu ...

http://grudziadz.naszemiasto.pl/artykul/niewidomy-aktor-janusz-kaminski-gra-biskupa-heidenryka-to,3902970,art,t,id,tm.html

 

... i zaproszenie na występ do grudziądzkiej biblioteki:

 

P1060465.JPG