Kazimierz Trybulski o średniowieczu

Spotkania, prelekcje

Spotkanie w turuńskiej siódemce

31 marca b. r. byłem na spotkaniu z młodzieżą klasy piątej i szóstej Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu. Dlaczego aż w Toruniu i dlaczego właśnie w tej, a nie innej szkole? Po pierwsze dlatego, że tam pracuje moja najstarsza córka Małgosia (uczy matematyki i informatyki), a po drugie, do szkoły tej chodziły moje dwie wnuczki (córki Małgosi), bohaterki powieści „Za rzeką czasu”: Alicja i Karolina.

 

Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu prowadzi cykl spotkań, na które zapraszani są, związani w jakiś sposób ze szkołą, „ludzie z pasją”. Do takich właśnie zostałem zaliczony, nie da się bowiem ukryć, że pisanie powieści historycznych jest moją pasją.

 

Starałem się zarazić młodzież moją fascynacją średniowieczem. Nie było to takie łatwe, bo te 45 minut, jakie miałem do dyspozycji, to stanowczo zbyt mało, żeby taki cel osiągnąć, ale robiłem co mogłem, żeby zainteresowanie młodych ludzi tą ciekawą epoką wzbudzić. Na ile mi się to udało, nie wiem. Zobaczymy, ile osób wypożyczy ze szkolnej biblioteki powieść „Za rzeką czasu”.

 

Jeśli miałbym mówić o swoich wrażeniach z tego spotkania, to powiem tak: młodzież bardzo grzeczna, sympatyczna, okazywała wyraźnie zainteresowanie tym, co mówiłem, wszyscy podnieśli ręce w górę, gdy zapytałem: „Kto przeczyta „Za rzeką czasu”?”

 

„Ten siwy pan pisarz, to pani tata? Fajny, nie?” – Usłyszała moja córka Małgosia, gdy miała w tym dniu lekcję z klasą obecną na spotkaniu.

 

Nieważne że siwy, ważne że fajny, nie?

 

P.S. Pani od historii nie widać, bo robiła zdjęcia.

 

P1020401.JPG

 

P1040631.JPG

 

P1020412.JPG

 

P1020438.JPG

 

P1040650.JPG

 

P1040633.JPG

 

C:\fakepath\P1040586.JPG

 

Relacja ze spotkania znajduje się również na stronie internetowej Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu:

 

http://sp7torun.superszkolna.pl/cms/20149/ludzie_z_pasja